7. listopadu 2016

Bylinky pro dobré spaní

Heřmánek (Chamaemelum nobile)
Tato bylina má uklidňující účinky na nervy na nervový systém. Kromě příznivých účinků na spánek pomáhá tato bylina také na uvolnění zažívacího systému žaludku, vředům a žaludečním křečím. Šálek heřmánkového čaje také dokáže utišit večerní pálení žáhy a poruchy trávení.

Chmel (Humulus lupulus)
Je využíván jako sedativum a lék na žaludeční obtíže, především v různých čajových bylinných směsích. Jeho výtažek se dále používá do koupelí a sušené chmelové květy bývají v bylinných aromatických polštářcích

Meduňka lékařská (Melissa Officinalis)
Působí na různé poruchy spánku, jako je nespavost. Dále uvolňuje křeče při menstruaci a zklidňuje žaludeční obtíže. V kombinaci s výtažkem kozlíku lékařského je meduňka jedním z nejúčinnějších bylinných přípravků příznivě působících na klidný spánek.

Oves setý (Avena sativa)
Posiluje nervový systém a ulevuje od bolesti. 1 šálek ovesného čaje napomáhá k odstranění občasné nespavosti a snižuje emocionální napětí, stavy úzkosti a menopauzální symptomy.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Tato bylina patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky působící příznivě na depresivní stavy. Může pomoci lidem, u nichž je nespavost spojena s depresivními stavy.
!!!Třezalka zároveň může snížit účinnost jiných léčiv, takže je vždy třeba poradit se s lékařem o jejím užívání!!!

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Léčí poruchy spánku a stresové stavy, zmírňuje menstruační křeče, působí proti bolestem hlavy a zad i proti žaludeční a střevní neuróze a nadýmání.