7. listopadu 2016

Heřmánek pravý (Chamomilla recutita)

(syn. Matricaria recutita)
Sbíraná droga:
  • květ - Flos chamolillae
Obsahuje:
  • silice s chamazulenem, bisabololem a farnesenem, flavonoidové gykosidy, apigenin. Významné jsou i hořčiny a sliz. Nejúčinnější součástí heřmánku je silice, která se skladováním rychle vytrácí. Proto droga nesmí být starší jednoho roku.
Praktické využití:
  • Vnitřně jako karminativum, spasmolytikum a diaforetikum, zevně jako antigflogistikum, adstringens a mírné antiseptikum.
  • Heřmánek je "všelékem", zvláště u malých dětí. Napomáhá pocení, mírní křeče, působí protizánětlivě, má dobrý vliv na celkový nervový systém, ulehčuje stolici.
  • Heřmánková mast se používá na hemeroidy i k léčení ran. Heřmánkový olej při neuralgiích a loupání v končetinách. Při bolestech očí se na zavřené oči přikládá teplý obklad z heřmánku uvařeného v mléce. Významné je uplatnění heřmánku v kosmetice. Řada kosmetických přípravků obsahuje výtažky nebo silici s obsahem chamazulenu. Jejich účinek na pokožku je regenerační, uklidňující, hojivý a má čistící schopnosti. Heřmánkové koupele zesvětlují tmavé vlasy a světlým vlasům propůjčují lesk i krásnou barvu. Heřmánkového nálevu se také používá k omývání obličeje před a po aplikaci pleťové masky.