25. listopadu 2016

Magické pomůcky: Kotel (Kotlík)

Kotel, který patří k nejstarším magicko-rituálním předmětům, je rituální předmět přiřazovaný ženské cestě magie. Symbolizuje lásku k celému stvoření, přijímání, harmonické sjednocení ohně a vody, míchání, které je symbolické pro stále se vracející cykly a kruhy, opatrování a pečování a konečně i zásobování života novou sílou. Kromě toho je ve spojení s tvůrčími schopnostmi lidí a se stvořitelem samotným. Kotel symbolizuje znovuzrození, plodnost, tvůrčí sílu, spojení se vším, sjednocení, smrt, návrat, obnovu, schopnost proměny. Spojují se v něm dohromady nejrůznější síly a z nich se připravuje něco nového. Zhotovuje se zde zahřívající potrava pro všechny, což symbolizuje zachování života. Kotel ukazuje, že země stále vzniká a že každý den je nový proces stvoření.

Kotel je velký nástroj vody. V kotli se síly mohou spojovat, očišťovat, rozpouštět, osvobozovat a měnit v nové formy.

Magický kotel byl většinou z mědi, kovu, který se přiřazoval k Venuši, k tvůrčí síle lásky. Při rituálech byl umístěn uprostřed, a sice nad ohněm v centru slavnostního místa. Zde se vařil rituální nápoj nebo rituální pokrm, s prostředky, které příroda poskytovala v právě aktuální roční době. V kotli splývaly dohromady všechny síly, oheň proměny zdola, energie okolostojících lidí, potrava a síly přírody, např. pomocí energií aktivovaných vyvoláváním, kouzelnými zaříkadly, mantrami a zpěvy. Nabitá okruhem lidí a vyvoláváním sil byla takto připravená potrava hodnotná nejen pro tělo, ale byla i požehnáním a potravou pro lidskou duši a také pro magickou duši přírody.

Rituální pokrm nebo nápoj směli připravovat jen zasvěcení knězové a kněžky, čarodějnice a druidové. Podle roční doby a energie mohl v lidech probouzet omamující, uklidňující, dovnitř orientované nebo konstruktivní síly. Během vaření a míchání se do kotle házely byliny, rostliny a koření, které pomáhaly vyvolávat mediální stavy. Kotel se tak využíval i pro předpovídání, věštění a léčení.