3. března 2017

Bolehlav plamatý (Conium maculatum)

Obsahuje:
· nestálé alkaloidy, silice, alkaloid koniin, alkaloid piperidin

Popis:
· V průběhu vegetačního období kolísá množství látek a tím i jedovatost jednotlivých částí rostliny; nejjedovatější jsou plody. Sušením jedovatost ubývá, protože alkaloidy jsou látky těkavé. Otravy bolehlavem jsou poměrně vzácné, protože celá rostlina má odporně hořkou chuť a páchne myšinou. Nebezpečí spočívá hlavně v možnosti záměny za některou jinou miříkovitou (mrkvovitou) rostlinou, týká se to především plodů a kořene. Smrtelnou dávkou může být již 1 g sušených listů bolehlavu a k otravě stačí i čichání k většímu množství čerstvé byliny, zejména jejich nažek.
· Alkaloidy způsobují pálení v hrdle, poruchy smyslových orgánů, nevolnost, později se přidává ochromení, které začíná v nohách. Smrt nastává ochromením dechu při plném vědomí.

Využití:
· Bolehlavu se k lékařským účelům používalo jen ojediněle. Zato od nejstarších dob nechvalně proslul jako rostlina travičská. V Athénách byl dokonce v 5. století př.n.l. zaveden trest smrti vypitím číše jedu připraveného mimo jiné i z bolehlavu.Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za váš komentář a přeji krásný den :)